Sit Alanı Sorunu Bakanlık 2019 yılı yatırım programına eklendi.

30 Nisan 2019 12:09 Pınarhisar Belediyesi 896

Sit Alanı Sorunu Bakanlık 2019 yılı yatırım programına eklendi.

İlçemiz Dere ve Camikebir Mahallelerinde Edirne Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun 19.12.2008 gün ve 2253 sayılı kararı ile 1. 2. ve 3. derece arkeolojik sit alanı ilan edilmiştir.

Aradan geçen 11 yıla rağmen ne yazık ki bu alan için bir koruma amaçlı imar planı hazırlanmamıştır.

İlçemiz merkezinde büyük mağduriyet yaratan sit alanı problemi Belediye Başkanımız Sn. İhsan Talay'ın 18 Nisan 2019 tarihinde Kültür ve Turizm Bakan Yardımcımız Sn. Nadir Alpaslan ile temasları ile Bakanlığımızın 2019 yılı yatırım programına alınmıştır.

Bu amaçla 29 ve 30 Nisan 2019 tarihlerinde Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğüne bağlı 6 uzman ve Edirne Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Müdürlüğüne bağlı 3 yetkiliden oluşan ekip sit alanı için yeni çözüm önerileri geliştirmek ve yeniden inşaat ve yapılaşma icin gerekli koruma imar planı hazırlayarak bu alandaki mağduriyeti çözmek için belediyemiz ile birlikte ilçemizde çalışmalarına başlamışlardır.

Sit alanındaki yapılacak sondajlar, zemin etüd ve halihazır harita çalışmaları ve raporlar en kısa sürede sonuçlandırılarak koruma imar planı için gerekli işlemler belediyemizce vakit kaybedilmeden ivedilikle yürütülmektedir.
Büyük kültür projemizin ilk etabı olan koruma imar planımızı yaparak Bakanlığımızdan tam destek aldığımız bu kültür projemizin önündeki engeli de kaldıracağız.

  • Etiketler
T.C. Pınarhisar Belediye Başkanlığı

Kırklareli ili Pınarhisar Belediyesi'ne ait kurumsal web sitesi. Pınarhisar Belediyesi'nden güncel haberler, projelerimiz, hizmetlerimiz ve e-belediye işlemleri

Pınarhisar Belediyesi

Camiikebir Mah. Erol Olgaçlı Cad.No:24
39300 Pınarhisar / Kırklareli

Belediye Yazılımı: Rota Bilişim © Tüm Hakları Saklıdır.