İLÇEMİZİN KANAYAN YARASI: 11 YILLIK SİT ALANI SORUNU 86 GÜNDE ÇÖZÜLDÜ

26 Haziran 2019 09:41 Pınarhisar Belediyesi 1199

Belediye Başkanı Sn. İhsan Talay, 18 Nisan 2019 tarihinde Kültür ve Turizm Bakanlığımızı ziyaret ederek,Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Sn. Nadir Alpaslan ile görüştü. 
Sit Alanı için Koruma Amaçlı İmar Planı Hazırlanması işini Kültür ve Turizm Bakanlığı 2019 yılı yatırım programına dahil edilmesini sağladı.

Bu doğrultuda vakit kaybetmeden gerekli çalışmayı başlatan Kültür ve Turizm Bakanlığı, 6 kişiden oluşan Uzman Heyeti 29 -30 Nisan 2019 tarihlerinde belediyemizi ziyaret etmiş gerekli istişarelerde bulunulmuş ve bu alandaki mağduriyeti çözmek için belediyemiz ile birlikte ilçemizde çalışmalarına başlamışlardır. 2 gün boyunca İlçemiz sit alanında yapılan çalışma ve incelemelere ayrıca Edirne Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Müdürlüğünden 3 uzman da eşlik etmiştir.

Yerinde incelemeler sırasında belediyemizce gerekli bilgi ve belgeler teslim edilen Kültür ve Turizm Bakanlığı Yetkilileri bu doğrultuda raporlama çalışmalarına başlamış, kale burç ve sur duvarlarının kesin yerlerinin tespiti için 27-28 Mayıs 2019 tarihlerinde bir kez daha ilçemize gelerek çalışma ve incelemelerde bulunmuşlardır.

25 Haziran 2019 tarihinde Edirne Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğünde Belediye Başkanı Sn. İhsan Talay'ın bizzat katıldığı toplantıda sit alanı için yeni çözüm önerileri geliştiren ve yeniden inşaat için gerekli koruma imar planı hazırlayarak bu alandaki mağduriyeti çözecek ve ilçemizin önünü açacak olan rapor, Sn. İhsan Talay'ın yoğun çabaları ve ısrarcı tavrıyla Edirne Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından kabul edilmiştir.

 

Karar neticesinde 1. ve 2. derece sit alanları tamamen kaldırılmış olup yalnızca kale burç ve surlarının üzeri tescil edilmiştir. Bunların haricinde kalan alanların tamamı 3. derece inşaat izni verilen sit alanına dönüştürülmüş olup bu yerlerde inşaat yapılması için önümüzdeki en büyük engel aşılmıştır. Bazı parseller de tamamen sit alanından çıkarılmıştır.

Bu karar sonrasında yine vakit kaybetmeden çözüm için çalışmalar devam edip 
11-12 Temmuz 2019 tarihlerinde bu kez Çevre Ve Şehircilik Bakanlığı'ndan yetkililer inşaat izinlerini sağlayacak koruma amaçlı imar planı için gerekli olan jeoteknik etüdü hazırlamak üzere ilçemize gelerek belediyemiz ile birlikte sit alanında etüt yapılacak yerlerde keşif yapmıştır.

Sit alanında yapılacak sondajlar, zemin etüt ve koruma imar planı hazırlama çalışmaları ve raporlar en kısa sürede sonuçlandırılarak bu alandaki inşaat izinlerinin alınması için gerekli işlemler belediyemizce ivedilikle yürütülerek sonuçlandırılacaktır.

Belediyemiz bu önemli eşiği geçerek aynı zamanda Kaleler Kültür ve Çevre Düzenleme Projesinin de önünü açmıştır. Önümüzdeki günlerde bu büyük kültür projesinin de fizibilitesine başlanacaktır. "Projeler tamamlandığında hisarlar bölgemizi ilçemizin gurur duyacağı bir alan haline getireceğiz." diyen Belediye Başkanı Sn. İhsan Talay, sözlerine şöyle devam etti:

2008 yılında 1. 2. ve 3. derece arkeolojik sit alanı ilan edilen ilçemiz merkezindeki yaklaşık 155.000 m2 alan, aradan geçen 11 yıla rağmen çözüme kavuşturulamamıştır. Vatandaşlarımızda büyük mağduriyet yaratılan ilçemizdeki sit alanı problemi, göreve geldiğimiz günden bu güne temaslarımız neticesinde 86 gün gibi kısa bir sürede çözüme kavuşturulmuştur. Hayırlı Olsun.

T.C. Pınarhisar Belediye Başkanlığı

Kırklareli ili Pınarhisar Belediyesi'ne ait kurumsal web sitesi. Pınarhisar Belediyesi'nden güncel haberler, projelerimiz, hizmetlerimiz ve e-belediye işlemleri

Pınarhisar Belediyesi

Camiikebir Mah. Erol Olgaçlı Cad.No:24
39300 Pınarhisar / Kırklareli

Belediye Yazılımı: Rota Bilişim © Tüm Hakları Saklıdır.